• Profil školy

• Vzdelávanie sa riadi  štátnym vzdelávacím programom ISCED 3A  pre gymnáziá v SR.  Zámerom je vychovať človeka kultúrneho, komunikatívneho, zodpovedného, hľadajúceho si  miesto v živote, chápajúceho hodnotu zdravia, aktívne sa usilujúceho o jeho ochranu, slobodne konajúceho s túžbou stále sa vzdelávať a zlepšovať kvalitu svojho života.

• Gymnázium v Poltári poskytuje žiakom všeobecné vzdelanie v štvorročnom štúdiu, kde je posilnené vyučovanie druhého cudzieho jazyka, informatiky, matematiky, fyziky, geografie, náuky o spoločnosti a to počas všetkých štyroch rokov štúdia. Cieľom posilnenia hodinovej dotácie, a tým aj obsahu vyučovania týchto predmetov, je absolvent so solídnym právnym vedomím, jazykovo primerane zdatný a gramotný v oblasti IKT.
          • V osemročnom štúdiu sme sa snažili o zachovanie zamerania na „ cudzie jazyky,“ a preto sú výrazne posilnené obidva cudzie jazyky, mierne fyzika, chémia, geografia. Náuka o spoločnosti a informatika sú posilnené viac, s tým istým cieľom ako v 4. ročnom štúdiu.

V posledných ročníkoch obidvoch študijných možností je na profiláciu študenta a jeho kvalitnú prípravu pre štúdium na vysokej škole vyčlenených 8, resp. 6 vyučovacích hodín na semináre alebo cvičenia.

Profil absolventa

Absolvent našej školy – absolvent vyššieho sekundárneho vzdelania – by mal v súlade so ŠkVP získať spôsobilosti (kompetencie), ktoré mu umožnia uplatniť svoje vzdelanie v pracovnom, občianskom, rodinnom a osobnom živote :

• spôsobilosť na celoživotné učenie sa
          • spôsobilosť riešiť problémy
          • sociálne komunikačné spôsobilosti
          • občianske spôsobilosti
          • spôsobilosti sociálne a personálne
          • pracovné spôsobilosti
          • spôsobilosti v oblasti IKT
          • spôsobilosti smerujúce k iniciatívnosti a podnikaniu

Znamená to, že absolvent Gymnázia v Poltári po ukončení štúdia :

• je dobre pripravený zložiť prijímacie skúšky na vybraný vysokoškolský študijný odbor a obstáť v štúdiu na vysokej škole,
          • je osobnosť so širokým všeobecným základom, zároveň s pevne profilovaným budúcim záujmom,
          • ovláda na veľmi dobrej úrovni jeden cudzí jazyk a na dobrej komunikačnej úrovni ďalší,
          • má vytvorené pevné študijné návyky, je schopný vyhľadávať a hodnotiť informácie, dokáže ich spracovávať a využívať,
          • dokáže prijímať hodnoty občianskej spoločnosti a správne sa v nich orientovať,
          • uvedomuje si zásady zdravého životného štýlu, ako súčasti prirodzeného plnohodnotného života.